Мені, як юристу, часто доводиться перевіряти договору контрагентів своїх замовників, але крім юридичного аудиту самого договору, завжди проводжу перевірку самих контрагентів на предмет:
їх реального існування в якості підприємців / існування підприємства;
реєстрації в фіскальному (податковому) органі, постановки на облік як платника податків за спрощеною системою оподаткування, наявності або відсутності статусу платника ПДВ;
а також цікавлюся їх судової історією ведення бізнесу.
Цей процес займає до 15 хвилин робочого часу, але при цьому, може виявити ризики роботи з новим контрагентом, а можливо і заощадити клієнту його матеріальні цінності, гроші і час.
Звичайно, красиво складений договір, реєстрація у всіх державних реєстрах і відсутність негативного судового сліду не дає повної гарантії, що контрагент сумлінний і в обумовлений договором термін він виконає свої зобов’язання в повному обсязі. Однак, провівши таке нескладне дослідження, Ви зможете відсіяти явних шахраїв, які, в надії зникнути після отримання авансу / товару / послуг, намагаються укласти з Вами договір.
Тож почнемо:
Чи існує контрагент як суб’єкт підприємницької діяльності:
Заходимо на сайт Міністерства Юстиції України 2,3:
usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch

за статусом організаційно-правової форми вибираємо свого контрагента:
фізична особа-підприємець або 2. юридична особа
Найточніше система шукає по ідентифікаційному номеру фізичної особи-підприємця або за ідентифікаційним кодом юридичної особи (дивіться подібні абревіатури в договорі в розділі «Реквізити сторін» – «ІН», «ІПН», «ЄДРПОУ», «ОКПО»).
Вводимо в рядок пошуку «Запитів» дані контрагента, доводимо, що ми не робот, написавши зазначені цифри або вибираючи потрібні картинки, і отримуємо відповідь на запит.
А. Якщо система видала, що по вашому запиту – «нічого не знайдено», то тут два варіанти: або помилка набраної комбінації, або такого підприємства / підприємця не існує.
Б. Якщо система видала таблицю, то звертаємо увагу на наступне:
Б.1. правильне найменування підприємства / підприємця: звіряємо дані в договорі з реєстром, пріоритет за реєстром.
Б.2. адреса реєстрації контрагента: в договорі з юридичною особою потрібно вказувати його адресу реєстрації, якщо місцезнаходження підприємства знаходить за іншою адресою, то в договорі бажано вказувати дві адреси: реєстрації та місцезнаходження.
Б.3. Чи не знаходиться суб’єкт підприємництва в стадії ліквідації або вже ліквідовано – коментарі зайві.
Натиснувши кнопку «детальнiше», звертаємо увагу на наступне:
Б.4. Якщо контрагент підприємець: зверніть увагу на його види діяльності – КВЕДи (класифікатор виду економічної діяльності) зазначені в таблиці види діяльності повинні збігатися з тими видами послуг / робіт, яким їм здійснюються за договором. Якщо це не так, то у контрагента і у вас можуть виникнути додаткові зобов’язання по оплаті податків – про це докладніше в наступній статті.
Б.5. Для юридичної особи: зверніть увагу на керівника компанії і осіб, що мають право підпису. Якщо в договорі вказана інша прізвище, ніж та, що в реєстрі, що такий підписант повинен діяти на підставі довіреності, договору доручення, інших юридично грамотно оформлених документів, які обов’язково повинні бути включені до договору. Підписання договору особою, яка не має на те повноважень, згодом, може спричинити за собою визнання такого договору недійсним. Тому, краще зараз проявити максимальну пильність, ніж потім в майбутньому вишукувати варіанти вирішення проблеми.

Чи зареєстрований контрагент у фіскальному органі, чи справно він платить податки, і чи існує вказаний в договорі статус оподаткування
Все це можна дізнатися за нижче вказаними посиланнями заповнивши рядок: «податкової номер» для фізичних осіб і “ЄДРПОУ” – для підприємств:

sfs.gov.ua/datao – чи зареєстрований контрагент у фіскальному органі;
sfs.gov.ua/businesspartner – наявність або відсутність у нього податкового боргу;
sfs.gov.ua/anulir_new – анулювання статусу платника ПДВ;
sfs.gov.ua/reestr_new – наявність статусу платника ПДВ;
sfs.gov.ua/rpep – статус платника податків за спрощеною системою.

Судова історія

reyestr.court.gov.ua/ – вказавши ІН підприємця або код підприємства можна дізнатися, чи були судові розгляди у даного суб’єкта, обставини господарського, цивільного, кримінального, адміністративного справи при їх наявності в реєстрі.

Якщо за результатом пошуку нічого не знайдено, спробуйте перевірити власника компанії і / або директора.


Після перевірки свого контрагента в усіх реєстру – приймайте рішення про співпрацю з новим контрагентом.

Сподіваюся, дана стаття буде корисною для Вас.

Прибуткових угод.

Леонід Вікторов

1 (інша сторона за договором)

2 даний сервіс дозволяє отримати платний і безкоштовний запит отримання інформації, для мети перевірки існування такого підприємця / підприємства в Єдиному державному реєстрі підприємств та фізичних осіб-підприємців, досить безкоштовного запиту, але якщо ви хочете сформувати письмове підтвердження, то можна витративши до 50 грн. , отримати Виписку з реєстру і своєму контрагента, де буде вказано більш повний перелік інформації, але для перевірки контрагента для наших цілей, інформації отриманої за безкоштовним запитом буде досить.

3 деякі роботодавці вимагають від своїх майбутніх працівників отримання довідки про те, що останні не є підприємцями. Живучи в 21 столітті, можна не витрачати час на поїздку до Єдиного державного реєстру і не вистоювати чергу в держустанові в приймальний день, це можна зробити онлайн – замовивши платну довідку.